Příprava grafiky

 


Příprava vlastní grafiky

Základní instrukce pro přípravu grafického návrhu razítka.


 

 

Zpracování grafiky v grafickém programu

 

Doporučené grafické programy

Nejpoužívanější grafické programy pro sazbu textu a grafiky jsou CorelDRAW (přípona .cdr) a Adobe Illustrator (přípony .ai nebo .eps). Tyto programy jsou profesionální a zvládnou jakoukoliv grafickou úpravu.

Technické parametry

  • Veškeré texty (písma) musí být převedeny do křivek. V programu CorelDRAW příkazem: convert to curves (převést na křivky) (Ctrl+Q) a v programu Adobe Illustrator příkazem: create outlines (vytvořit obrysy) (Ctrl+Shift+O).
  • Jestliže grafický návrh obsahuje rámeček, linku nebo jiný grafický prvek, tak tloušťka těchto grafických prvků by měla být nejméně 1 pt. Menší hodnota je přípustná jen v krajních případech.
  • Případná ořezová linka (rámeček) musí být jen tenká čára a smí být jen v červené barvě.
  • Můžete používat barvy RGB nebo CMYK, ale pro vytvoření návrhu požívejte jen černou a bílou barvu. Jiné barvy (stupně šedi, přechody) nepoužívejte,  všechny ostatní barvy převedeme a vyrobíme stejně, jako základní černou barvu.
  • Je-li maximální velikost tiskové plochy razítka 47 x 18 mm, tak pro návrh využívejte plochu minimálně o 1 mm menší, tedy 46 x 17 mm.
  • Minimální doporučená velikost písma je, např. při použití písma Arial, 7pt. Menší písmo může být hůře čitelné a při orazítkování bude mít větší tendenci se slévat.
  • Velké černé plochy jsou sice na razítku povolené, ale při razítkovaní nelze počítat se 100% černým celistvým tiskem. Černé plochy doporučujeme navrhnou spíše v obrysech, výsledný otisk bude lépe vypadat a zároveň bude i menší spotřeba barvy.

Výstup / Uložení do souboru

Nejuniverzálnější a zároveň nejlepší formát pro uložení souboru je soubor s příponou PDF (zkratka pro Portable Document Format). Můžete zaslat i čistě vektorové soubory CDR, AI, EPS.

 

 

Zpracování grafiky v běžném textovém programu

 

Doporučené textové programy

Grafický návrh můžete vytvořit i v běžném kancelářském balíčku MS Office (Word, Excel) nebo LibreOffice (Writer, Calc). Tvorba v těchto programech je snadná a zabere většinou jen pár minut.

Jak pracovat v textovém editoru

Ve vybraném programu stačí napsat požadovaný text, můžete upravit velikost písma, styl písma, přidat linku, logo (obrázek), a my takto zaslaná data převedeme do vektorové grafiky a dáme do výroby. Pokud si se zaslanou grafikou nebudeme jisti, tak ještě zašleme finální grafický návrh ke korektuře.

Při použití nestandardních fontů zašlete i tyto fonty v samostatném souboru.

Uložení do

Zvolte váš oblíbený formát pro ukládání souborů, v ideálním případě vyberte rovnou soubor PDF.

 

 

Zpracování grafiky ze zaslané fotky, načrtnutého obrázku

V tomto případě zašlete to, co máte a my se o grafický návrh postaráme. Navrhneme to nejlepší řešení a výsledek zašleme ke schválení. Můžete zaslat soubory s příponou .bmp, .jpg, .jpeg, .psd, .gif, .tif a další.

Pro optimální zpracování obrázků doporučujeme jejich minimální rozlišení 300 dpi.

 


Potřebujete další informací? Kontaktujte nás.